Egy olyan ötletet hoztunk mára, ami rövid időn belül, kevés alapanyag felhasználásával elkészíthető, a végeredmény mégis rendkívül látványos. A főszerepben a lazúrgél és egy régi jó barát, a kontúrmatrica lesznek. Érdekesség, hogy nemcsak magát a matricát, hanem a stancolás maradékát is felhasználjuk.
Szükséges alapanyagok és eszközök:
- lazúrgél, fenyő, paliszander, olíva
- kontúrmatrica
- Glamour metál akrilfesték,arany, sárgaréz
- alapozó paszta (gesso), lágy
- expressz ragasztó
- mozaik és kavics ragasztó
- vízbázisú lakkok, matt-, fényes-, kemény-, velúr-
- fém doboz láb
- fém medál lencsével
- ecsetek
- festőkés
- csiszolóvászon
- szivacs
- vonalzó, ceruza
- csavarhúzó
- hajszárító
- sniccer
Távolítsuk el a doboz alján lévő címkét. (Hajszárítóval melegítsük fel egy kicsit a papírt, így könnyen, foltmentesen lehúzható a papírcímke.)
Szereljük le és helyezzük biztonságba a fém részeket.
A dobozunkat csiszolópapír segítségével csiszoljuk meg szálirányt követve. Portalanítsuk, különösen ügyeljünk arra, hogy a sarkokban ne maradjon fapor. Porszívót, ecsetet és nagyon kicsavart vizes rongyot használhatunk erre a célra.
A doboz külső részének az alját és a tetejét fessük le a fenyő színű lazúrgéllel. Figyelünk arra, hogy az éleken és a sarkokban is dolgozzuk el a gélt, ne üljön meg benne.
A lazúrgéllel érdemes mindig szálirányban festeni, vagy szivaccsal eldolgozni a fában, hogy szép egyenletes felületet kapjunk. Egy száraz ronggyal vissza lehet törölni. Ha a lazúr színét erősíteni szeretnénk megismételhetjük a festést.
Ragasszuk fel a doboz alsó részének az elejére és hátoldalára a kontúrmatricát. A két oldalára pedig a stancolás maradékát ragasztjuk fel, kihasználva, hogy a sűrű minta között megmaradt "kitöltő rész" is szép mintázatot rejt. Sniccerrel levágjuk a kiálló részeket.
Mutatjuk a kontúrmatricát, a bal oldali a minta, a jobb oldali a stancolás maradványa.
Először az alját festjük be paliszander színű lazúrgéllel és egy-két csík olívát is bele húzunk az ecsetünkkel.
Következnek a doboz alsó részének az oldalai, amelyet szintén a paliszander lazúrgéllel és egy kicsi olíva lazúrgéllel festünk meg, ám ezúttal nem töröljük vissza. Tegyük félre száradni.
A doboz tetejének belsejére is ragasztunk kontúrmatricát és fenyő színű lazúrgéllel szálirányban fessük le.
Kihasználva a száradási időket a fém részeket harmonizáljuk a doboz árnyalatához Glamour metál akrilfesték arany és sárgaréz színekkel.
A medál lencséjének az alsó részét, szivaccsal Glamour metál akrilfestékekkel tamponáló mozdulatokkal megpontozzuk. Nagyon kicsit! Majd a medál fém részét is egy kicsit. A képen mutatjuk a változást. A baloldali az eredeti, a jobboldali a doboz színével harmonizáló medál.
A fém lábaknál is elvégezzük ezt a munkafolyamatot.
Amikor a doboztető megszáradt óvatosan eltávolítjuk a kontúrmatricát.
Következik a doboz alsó részének a belseje. A négy oldalára felragasztjuk a kontúrmatricát és paliszander színű lazúrgéllel lefestjük. Ha szükséges, csak az alját, ahol nincs kontúrmatrica, puha ronggyal visszatörölhetjük.
Amennyiben úgy döntünk, hogy nem szeretnénk visszatenni a fém csatot a doboz elejére, kenjünk a csavar lyukaiba lágy alapozópasztát a felesleget pedig a száradást követően csiszoljuk le. Fessük le ismét a fenyő színű lazúrgéllel a doboz szélét. Ragasszuk rá a kontúrmatricát és paliszander lazúrgéllel a matrica belsejét óvatosan fessük ki.
Tegyük félre a doboz felső részét száradni.
A belső rész megszáradása után eltávolítjuk a kontúrmatricát. Ezen a képen látható, hogy kívül ahol a paliszander előtt fenyő lazúrgéllel festettünk ott a mintáink egy kicsit sárgásabbak. A dobozunk belsején a fa eredeti színét találjuk a mintánk színeként.
Egy kicsit megcsiszoljuk az egész dobozt, majd portalanítjuk.
Fessük le velúr lakkal a doboz belsejének az alját, ahová az ékszereket fogjuk tenni. A velúr lakk tapintása nagyon puha lesz és cseppállóra szárad. Ezután fessük át a doboz alját, az aljának a külső oldalait és a peremét matt lakkal.
Legvégén, hogy tartós legyen, kemény lakkal kezeljük a doboz tetejének felületét. A kemény lakk szintén vízbázisú lakk, fényes és rugalmasra szárad. Ez tökéletes egy minden nap használatos ékszerdoboz tetejére. A tető belső részét sima fényes lakkal fessük le.
A medál lencséjét az egyik száradási szünetben expressz ragasztóval rögzítsük a fém részhez. Mérjük ki a doboz közepét, majd mozaik és kavicsragasztóval ragasszuk a fel a medált a doboz közepére. A zsanérokat és fém lábakat csavarozzuk vissza.
El is készültünk ezzel az igazán izgalmas díszítést alkalmazó, elegáns ékszerdobozzal.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése