Régi padlásokon és a bolhapiacokon rálelhetünk egy-két csodára a múltból. Most megmutatjuk, hogy egy új képkeretből is előállíthatod az üknagymama faliképét. Egy romantikusan nosztalgikus képet készítünk.
Szükséges anyagok és eszközök:
Egy összetettebb projekt következik, de nem kell megijedni! Fázisonként haladunk, így bátran kihagyhatsz bizonyos anyagokat vagy színeket, vagy akár elkészítheted csak a keretet is valamelyik saját fotódhoz.
A képkerethez:
- képkeret
- alapozó festék
- ecsetek
- fekete alapozó paszta
- festőkés
- szivacsecset
- szilikon öntőforma
- olló
- média ragasztó
- kőhatású paszta, antracit
- antikóló festékek, sötét barna, algazöld, patinazöld, patinakék, fehér
- antikóló festék eltávolító
- puha rongy
A képhez:
- egykomponensű repesztőlakk
- antikóló paszta, antikréz, arany, umbra
- színtelen viaszpaszta
- szivacsdarab
- egy nyomtatott női kép
- olló
- karton
- dekupázs ragasztó
- mikrorepesztő lakk szett
- fényes lakk, vízbázisú
A műanyag betéthez:
- tükör permetfesték műanyagra
- védőlakk permet spray
- tengeri szivacs
- krémes akrilfesték, fekete
- Chameleon gyöngyház akrilfesték, zöld-lila
Kenjünk fekete alapozó pasztát festőkés segítségével a szilikon formába. Hagyjuk teljesen megszáradni, a legjobb, ha egy éjszakát szánunk erre.
A képkeret -amit átalakítunk-, elemeire szedjük. Alaposan portalanítjuk és zsírtalanítjuk. Mi most egy új keretet alakítottunk át. A második lépésben alapozófestékkel lefestettük. A képkeretet szét lehetett pattintani, - csak a külső részeit alapoztuk le.
Az alapozáshoz ecsetet vagy szivacsecsetet használjunk.
A szilikonformából vegyük ki a mintákat, ha esetleg valahol sorjás lett, azt kis ollóval vágjuk le. Ragasszuk fel a mintákat média ragasztóval. Ez a ragasztó egy óra alatt tökéletesen megszárad.
Ha a ragasztó kitüremkedne azt távolítsuk el egy ecset segítségével, majd az ecsetet mossuk el (például ecsetmosó folyadékkal).
Egy erős szálú ecsettel kenjük le kőhatású pasztával a keretet, elég csak vékonyan felvinni az anyagot.
Ott, ahol már a kőhatású paszta már befedte a keretet, befejezésként az ecsetünkkel tamponáló mozdulatokkal kicsit „felhabosítottuk“ a pasztát. A képen jó látható, hogy egy érdesebb felület jön létre.
Következik az egykomponensű repesztőlakk, melyet most a megszokottól kicsit eltérően fogunk alkalmazni, ugyanis az antikoló festékekkel fogjuk kombinálni.
Egy tiszta ecset segítségével közepes mennyiségű egykomponensű repesztő lakkal megfoltoztuk a keretet kb. három-négy helyen. Itt a száradási idő közel fél óra.
Készítsük elő az antikóló festékek közül a sötét barna, az algazöld és a patinazöld színeket.
Majd tetszőlegesen befoltoztuk. Fontos, hogy ahol az egykomponensű repesztőlakk található oda csak egy rétegben vigyük fel a festéket, ne menjünk vissza többször, mert elfedhetjük a kialakuló repedéseket!
A festék kb. fél óra alatt megszárad és közben jól láthatóan kialakulnak a repedések is.
A munkánkat csak akkor folytassuk, ha teljesen megszáradt a festék! Ezt követően az egész keretet vízzel hígított patinakék antikóló festékkel átmostuk.
Antikóló festékeltávolítóval óvatosan áttöröltük a keretünket és hagytuk megszáradni természetes úton, ami közel egy óra.
Fehér antikóló festékkel a 3D mintákat és a keret széleit „átsimogattuk“ egy ecset segítségével.
Antikoló pasztával, antik rézzel és arannyal a 3D részeket és a keret széleit kiemeltük.
A képkeretnek a hátoldalán is párhuzamosan végeztem a műveleteket.
A keretet egy éjszakára félre tesszük, majd színtelen viaszpasztával lezártuk a munkánkat.
Következik a kép része:
A képkeretbe szánt képet a belső méretnek megfelelően körbevágtuk és egy erős kartonra dekupázsoltuk, melyhez dekupázs ragasztólakkot használjunk. Fontos, hogy ne maradjon levegő a karton és a papír között.
A képkeretben egy műanyaglap helyettesíti az üveget, mindkét oldalán fóliával védve. Az egyik oldaláról eltávolítottuk a fóliát, természetesen ezen az oldalon dolgoztunk tovább.
A műanyagra való tükör permetfestékkel foltosra befújtuk a lap széleit, ha kell akkor -amíg nem szárad meg a festék-, papírtörlővel visszaszedhetünk belőle.
A műanyagra való tükör permetfestékkel foltosra befújtuk a lap széleit, ha kell akkor -amíg nem szárad meg a festék-, papírtörlővel visszaszedhetünk belőle.
Egy papírzsebkendővel védtük a műanyaglap még átlátszó részeit, és ahol tükör permetfesték található ott lefújtuk a védőlakkal.
Száradás után fekete krémes akrilfestékkel - tengeri szivacs segítségével- megpöttyöztük ott ahol a tükörpermet festék található.
Ez megismételtük a chameleon festékkel is, természetesen csak azután, amikor a fekete festék megszáradt. Itt hajszárítóval segíthetjük a száradást (használjunk langyos levegőt és a hajszárító és a munkafelületünk között 20 cm távolságot tartsunk.)
Félretesszük száradni.
A következőkben a képet is öregítettük, a következőképpen:
Mikrórepesztő lakk segítségével a kép bal alsó részét megrepesztettük. Elsőként az első fázist kentük fel. A természetes száradás után következett a második fázis.
Fél óra alatt a második fázis is megszáradt és a repedések kialakultak. Umbra, antikóló pasztával kiemeltük a repedéseket.
Alapos száradás után fényes lakkal és egy finom szálú ecsettel lezártuk a munkánkat.
A teljes száradás után a műanyaglap másik oldalán lévő védőfóliát is eltávolítottuk és összeállítottuk a képet.
Ötlet, fotó és kivitelezés: Pagi Decoplage
Csodaszép lett...., gratulálok, H, Zoboralja
VálaszTörlésNagyon köszönjük H. Zoboralja!
VálaszTörlésSzuper! Hné Kálmán Anikó
VálaszTörlés