Egy előző cikkben az új Expand (felfúvódó) paszta és a Patina hatás festék szett segítségével készítettem egy patinás dobozkát. Mivel a patina nagy szerelem, ezért most nem is egy, hanem újabb két technikát is mutatok, amivel "patinásíthatjuk" a tárgyainkat.
Szükséges anyagok és eszközök:
- Kulcstartó üvegbetéttel, háromszög tetejű 15x6x22 cm
- Antikoló festékek (fehér, patinakék, patinazöld, krémzöld)
- Antikoló festék eltávolító
- Fehér alapozó paszta (Gesso)
- Metál akrilfesték (antikréz)
- Tükör permetfesték üvegre
- Patina effekt reagensek szett
- Patina effekt por
- Transzfer oldat
- Transzfer papír (Képeslap)
- Stencil M méret (Keretek)
- Ecsetek
- Antikoló paszta - bitumenes (Umbra)
- Metál viaszpaszta (Arany)
- Festőkés
- Csavarhúzó (a zsanérok eltávolításához)
- Maszkoló szalag
- Szike, művészkés vagy sniccer
- Fültisztító pálcika
- Nyelvlapoc (vagy kiskanál)
Első lépésként szereljük le az ajtót. Így külön tudunk dolgozni az ajtón és a házon.
Mivel az üveg nem kiszedhető azért, hogy ne festékezzük össze, ragasszunk rá maszkolószalagot.
Ahogy a bevezetőben ígértem, kezdjük is mindjárt a valódi patinával a sort. Ehhez kenjük le egy rétegben az ajtót vékonyan fehér alapozó pasztával (gesso). Ezután (anélkül, hogy megvárnánk a száradást) kenjünk fel rá (viszonylag gyorsan) egy széles ecset segítségével egy kicsit vastagabb réteget is.
Azonnal szórjuk bele a még nedves és alakítható alapozó pasztába (gesso) a patina effekt port.
Egy széles ecset segítségével simítsuk a port a felületbe. Tegyük félre száradni. Ha bizonytalan vagy a patina effekt por és reagensek használatában, akkor nézd meg róla a videónkat.
Míg az ajtó szárad, a dobozt kívül-belül fessük le antikréz színű metál akrilfestékkel.
Amíg a dobozunk szárad, visszatérhetünk az ajtóra. Vékony stencilen keresztül, festőkés segítségével vigyünk fel alapozó pasztát (gesso) a felületre.
Anélkül, hogy a stencilt felemelnénk, szórjuk bele a patina effekt port, és simítsuk óvatosan bele.
Most már felemelhetjük a stencilt. Ismét hagyjuk az ajtót száradni.
Ha a stencilezett motívumunk is megszáradt, jöhetnek a reagensek. Ezeket felváltva csepegtessük a felületre...
... majd ecsettel simítsuk el, hogy mindenhova jusson. Nem kell hogy a felület tocsogjon. Tegyük félre, és dolgozzunk ismét a dobozon.
Amíg a reagensek "dolgoznak" megpróbáljuk utánozni a valódi patinát, az Antikoló festékekkel. Ehhez négy színt használunk, a fehéret, a patinakéket, a patinazöldet és a krémzöldet. Az antikoló festékek használatáról már írtam korábban, ebben a cikkben.
Tekerjük le a tégelyek tetejét, és készítsünk elő egy száraz ecsetet és némi papírtörlőt (vagy rongyot). Ugyanaz az elv, mint a száraz ecset technikánál, azzal a különbséggel, hogy itt a festék teljesen fedni fog. Egyszerre mindig csak kevés festéket vegyünk ki a tégelyből. Fessünk vele egy darabot, töröljük le a papírtörlőbe a felesleges festéket, majd anélkül, hogy az ecsetet kimosnánk jöhet egy következő szín. Ezzel a módszerrel a különböző színeket magán a felületen keverhetjük, moshatjuk egymásba.
Az antikoló festékek használatáról szintén van videó a Youtube csatornánkon.
A belseje még a visszatörlés előtt...
... és a visszatörlés után:
Azért, hogy a doboz külsejébe még egy kicsi extrát vigyünk, használjuk a Transzfer oldatot. Erről a termékről is készült videó, ha még sosem használtad, érdemes megnézni. Első lépésként maszkolószalaggal rögzítsük néhány ponton a kiválasztott transzferpapírt (mintával lefelé) a felülethez. Egy fültisztító pálcikát mártsunk az oldatba, majd egyszer-kétszer érintsük a pálcikát egy papírtörlőhöz, így itatva le a felesleges oldatot. Ezután töröljük át a mintát az oldattal és végül egy spatulával óvatosan kaparjuk át.
A végeredmény:
Arany színű viaszpasztával húzzuk meg az éleket és a zsanérokat.
Umbra színű antikoló pasztával sötétíthetjük a sarkokat. Ezzel a dobozunk tulajdonképpen készen is van.
Most térjünk vissza az ajtóra. Ha már megszáradt, fordítsuk meg, és a külsején levő maszkolószalagot használva kerítsünk el egy "keretet" az üvegen. Ide kerül majd a tükör permetfesték.
A közepét szintén teljesen takarjuk ki.
Most jöhet a tükör permetfesték, melyről szintén készítettünk videót. Nagyon fontos, hogy ügyeljünk rá, hogy az üveghez az üvegre valót, plexihez a műanyagra való tükör permetfestéket használjuk! Azért, hogy a keret többi részét véletlenül se fújjam le, egy vastagabb maszkolószalaggal mindent letakartam.
A tükör permetfesték pillanatok alatt megszárad. Amint ez megtörtént, távolítsuk el a maszkolószalagokat.
Az ajtó külsejéhez használt stencillel, és egy ecset szárának a végével mintát is karcolhatunk a tükör permetfestékbe. Ez után a lépés után ne felejtsük el lefesteni a keret belső felét sem. Választhatunk, hogy a patina effekt szettet használjuk, vagy az antikoló festékeket.
A kész minta, immáron elölről:
Arany színű viaszpasztával emeljük ki a stencilezett motívumot és az éleket.
Szereljük vissza az ajtót, és már élvezhetjük is a csodás szekrénykénket.
Ötlet, fotó és kivitelezés: Sztarenki Szilvia (beedeescrap)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése