Szükséges anyagok és kellékek:
- Folyékony fém (antikarany)
- Oldószer-terpentines
- Színtelen fényes lakk, oldószeres
- Expressz ragasztó vagy ragasztópisztoly
- Dekupázs ragasztólakk - selyemfényű
- Kontúrozó festék (átlátszó, de bármilyen színű jó)
- Hajlítható fa (dupla csavart csík, cikkszám: 35351)
- Bármilyen dekupázs rizspapír
- Szalvéta és papír zsebkendő tartó (nyitható tetejű 25x13,5x8 cm, cikkszám: 5873)
- Valamint: vonalzó, vágókés vagy olló, ceruza, csiszolóvászon és ecsetek
Szereljük szét a dobozt, majd vágjuk méretre a hajlítható fa bordűrt. 4 db, a doboz szélességével megegyező méretű csíkra van szükségünk.
A végeket csiszolóvászonnal domborítsuk le, majd expressz ragasztóval, vagy ragasztópisztollyal rögzítsük az elemeket a doboz két szélén.
A díszítés végeit a felragasztott felületen még igazíthatjuk smirglivel. Ezután az egész doboztetőt kenjük le dekupázs ragasztólakkal (selyemfényű). Erre azért van szükség, hogy a folyékony fémet ne szívja be a natúr fa. Külön lakkot erre a célra nem kell használni, megfelel a ragasztólakk, amit majd a doboz aljához is használunk. Minél simább a felület és nem porózus, annál szebben érvényesül majd a rákent folyékony fém.
A lakkozott doboztetőt ezután dekoráljuk kontúrozó festékkel, ami ez esetben transzparens, de lehet bármilyen színes is.
Száradás után elkezdhetjük a doboztetőt lefesteni a folyékony fémmel. Fontos tudni, hogy csak abban az esetben fog jól fedni, ha alaposan felrázzuk (az üvegben található egy fémgolyó). Ha a fémgolyó „csörög”, akkor elkeveredett a leülepedett nehezebb fajsúlyú fémpigment. A folyékony fém ennek ellenére tapadós maradhat száradás után. Nem kell megijedni, mert a lakkozást követően ez az esetleges tulajdonsága eltűnik. Az ecsetet terpentines oldószerben moshatjuk ki.
A folyékony fém száradása függ a levegő hőmérsékletétől. Hajszárítózni nem ajánlott, mert egyes helyeken apró hólyagok keletkezhetnek a közvetlen hő hatására! 24 órás száradási idő elteltével biztosak lehetünk benne, hogy a felület készen áll az oldószeres lakkal való zárásra, még akkor is, ha a felület tapadó maradt! Az új színtelen fényes lakkunk (oldószeres), tökéletesen megfelel a célnak, de használhatunk aeroszolos oldószeres lakkot is. Minden esetben fényeset használjunk, mert így érvényesül a fémes hatás. A felvitt lakkréteg 1-2 óra alatt megszárad.
Kész a doboztető, rátérhetünk a doboz alsó részére. A natúr fára dekupázsoljuk a rizspapírunkat, melyet a szokásos módon csinálunk.
Végül visszaszereljük a pántokat és csatot a dobozra, és készen is vagyunk. Reméljük kedvet kaptatok a folyékony fémek kipróbálására, és azoknak is útmutatót tudtunk nyújtani, akiknek „tapadós” maradt a felületük e fémfestékek használatakor. Pentart Dekor csoportunkban várjuk a folyékony fémmel készült alkotásaitokat!
Ötlet, kivitelezés és fotó: Lakbear
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése