Szükséges anyagok és kellékek:
- Maszkoló gél
- Lazúrgél (dió)
- Dekorfesték lágy (fekete)
- Fényes lakk - vízbázisú
- Befejező viasz (átlátszó)
- Áthelyezhető ragasztó spray
- Stamperia stencil (KSG326/21x29,7cm)
- Íves tetejű fa kincsesláda
- Valamint: dörzspapír, ragasztószalag, ecset, stencilecset vagy szivacsecset és festőkés
Kezdjük a fadobozunk lazúrozásával a munkát, használjunk Lazúrgélt vagy lazúrt.
Ha megszáradt a pácolás, egy közepes szemcseméretű dörzspapírral simítsuk át a felületet, majd fényes lakkal kenjük át a doboztetőt. Elég, ha a fedelet lakkozzuk, mivel ott erősebben csiszoltuk vissza a fa erezetét, az oldalakon pedig nem, vagy alig. Erre azért van szükség, hogy a fordított stencilezéskor, minél gazdagabb faerezet látszódjon majd a stencilezett mintán.
Ezután készítsük elő a stencilt, és fújjuk le áthelyezhető ragasztó spray-vel a hátoldalát. Majd illesszük a doboztetőre, és a széleket takarjuk ki ragasztószalaggal, hogy a Maszkoló gél, véletlenül se kerüljön olyan helyre, ahová nem szeretnénk.
Jöhet a fordított vagy inverz stencilezés. Mi is pontosan ez az elnevezésű módszer? A hagyományos stencilezéskor pozitív lenyomatot kapunk. Ahol a sablonon található kivágások vannak, ott a festék érintkezik a felülettel és maga a festék adja a stencilezett mintát. A fordított stencilezésnél a Maszkoló géllel tesszük ugyanezt, majd a stencil eltávolítása és a gél száradása után lefestjük az egész felületet. Ezután eltávolításra kerül a Maszkoló gél és az eredeti alap kerül a felszínre. Tehát nem a festéklenyomat adja a mintát, hanem annak a hiánya. Lássuk az első lépést: A csőrös tubusból nyomjunk a felületre egy adag Maszkoló gélt, majd egy festőkés segítségével oszlassuk el a gélt a sablonon.
Ezután emeljük le a stencilt a doboztetőről, és azonnal mossuk le a stencilről hideg vízzel a maradék gélt. Ha levesszük a tubus csőrös végét, a maradék gélt visszalapátolhatjuk a tégelybe. A géllel érintkezett eszközöket sose mossuk meleg vízben, mert a gumiszerű anyag a hő hatására összeáll. Ha ecsettel dolgozunk, akkor a munkafolyamat alatt többször öblítsük ki azt, hogy máskor is használhassuk majd az ecsetünket. A kép jobb oldalán, a tubuson található rövid termékleírást olvashatjátok.
A Maszkoló gélt hagyjuk átlátszóra száradni, és csak ezután fessük le a felületet a fekete színű Dekorfestékkel.
Miután megszáradt a festék, az ujjunkkal húzzuk le a Maszkoló gélt a felületről. A képen láthatjátok, ahogy előtűnik a lazúrozott fafelület.
Ezt követően, ízlés szerint csiszoljuk vissza a feketére festett doboztető egyes részeit. Ha elkészültünk, átlátszó Befejező viasszal zárjuk a dekorációt. Ezután, vagy párhuzamosan a doboz oldalait is díszítsük kedvünk szerint.
A doboz oldalaira hagyományos eljárással stencileztük a mintát, hogy láthassátok a különbséget a két technika között.
Reméljük, hogy ti is kipróbáljátok ezt az új és izgalmas termékünket és beleszerettek az inverz stencilezésbe. Újszerű távlatokat nyújt a hobbidekorációk és a bútorfestés területein egyaránt. A Maszkoló géllel készült munkáitokat mutassátok meg nekünk is Pentart Dekor csoportunkban!
Az inverz stencilezés Maszkoló géllel Lakbear saját ötlete alapján készült.
Ötlet, kivitelezés és fotó: Lakbear
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése