Rozsda és dekupázs. Első hallomásra kicsit fura, de bizony most csakis erről lesz szó. Egy feszített vászonból varázsolunk pár lépésen keresztül egy dekoratív, rozsdás képet.
Szükséges anyagok és eszközök:
- Feszített vászon (25x50)
- Alapozó festék (primer)
- Rizspapír szalvéta (50x50)
- Dekupázs ragasztólakk (matt)
- Alapozó paszta (fekete és fehér)
- Matt akrilfesték (vörösbarna, vörös agyag, sárgásvörös agyag)
- Expressz ragasztó
- Fém díszítőelemek
- Rozsda effekt szett
- Metál viaszpaszta (ezüst és bronz)
- Lapos ecset, sörte ecset, festőkés
A feszített vászonnál nincs szükség különösebb előkészületekre csak annyira, hogy lealapozzuk. Fessük le az egész felületet az alapozó festékkel. Teljes száradás után készítsük elő a rizspapír szalvétát és tépjük le azt a méretet ami befedi a feszített vásznunkat. Dekupázsoljuk rá a szalvétát a szokott módon: kenjünk a szalvéta alá és felé is a matt dekupázs ragasztólakkból. A minta közepétől haladjunk kifelé, hogy a levegőt ki tudjuk szorítani a szalvéta alól.
Várjuk meg amíg a dekupázsolt felület teljesen megszárad, majd egy festőkés segítségével vigyünk fel a kép széleire a fekete színű alapozó pasztából. A sarkoknál és az oldalaknák kicsivel beljebb is mehetünk a pasztával.
Ha az alapozó paszta megszáradt, fessük le a képünk oldalait a vörösbarna, vörös agyag és a sárgásvörös agyag matt akrilfestékkel foltosan.
Készítsük elő a fém díszítőelemeket és mielőtt felragasztanánk rakjuk ki azt a motívumot amire úgy gondjuk megfelelő lesz. Így még ragasztás előtt tudunk variálni és eldönteni melyik kompozíció a legszimpatikusabb. Ha sikerült kiválasztani a megfelelő alakzatot, jöhet a felragasztás. Itt most én az expressz ragasztóval ragasztottam, de természetesen lehet nyugodtan más ragasztót is használni, pl. ragasztópisztolyt, de ha valaki jobban kedveli akkor akár a sűrű matt gélpasztával is teljesen megfelelő a rögzítés. A lényeg, hogy stabilan ott maradjanak a fém elemek.
Elérkeztünk a rozsdásításhoz. Először készítsük elő a munkafelületünket a rozsdásításhoz. Terítsünk le egy csomagolópapírt vagy valami olyan műanyagot, papírt, amit a rozsdázás után nem sajnálunk kidobni. Készítsük elő a rozsda effekt szettet, ami három különböző rozsda színt eredményező reagensből és egy rozsda effekt porból áll. Egy tálkába öntsünk ki az alapozó pasztából egy keveset és keverjünk bele a rozsda effekt port. Alaposan keverjük össze és egy kisebb ecset segítségével vigyük fel a már felragasztott fém díszítő elemekre, ezután kicsit még szórhatunk is rá a rozsda effekt porból.
Ha minden fém elemet átkentünk, nem kell várni a száradásra, hanem máris elkezdhetjük a reagensekkel végig csöpögtetni. Felváltva mindegyik reagensből használjunk, mert így fog szépen természetes rozsdahatás kialakulni. Ha még nedves állapotban kezdjük el rácsöpögtetni a reagenseket, akkor intenzívebb lesz a rozsdás hatás.
Azon a részen ahol kezdtük a rozsdásítást, máris lehet látni ahogy a reagensek elkezdenek dolgozni, persze ezzel még nincs kész, mert kell adnunk neki időt, hogy szépen elérje a kívánt rozsdás hatást. A legjobb, ha egy napot várunk a végeredményre, akkor lesz igazán szép a rozsdás felületünk.
Az óra minták széleire is vigyünk fel ecset segítségével az alapozó pasztából, de itt használjuk a fekete színű alapozó pasztát. Itt is szórjunk az alapozóra egy kevés rozsda effekt port és egy kicsit nyomkodjuk is bele.
A felesleges port ecsettel söpörjük le, ne rázzuk le, mert a sarkokra az előbbiekben felvitt reagensek elfolyhatnak, ezért csak söprögessük.
Az óra minta széleire felvitt rozsda effekt porra is óvatosan csepegtessünk a reagensekből. Várjuk meg a 24 óra száradási időt, illetve hagyjuk ennyi időn át a reagenseget dolgozni.
Ha kialakult a rozsda, picit emeljük ki a rozsdás részeket és a kép sarkait a metál viaszpaszta bronz és ezüst színeivel. Ha kontrasztosnak érezzük a dekupázsolt rész kék színét a rozsda színeivel, finomíthatjuk úgy, hogy a vörösagyag matt akrilfestékkel, száraz ecsetes technikával belefestünk a rozsdás szélekbe, így letompíthatjuk az erőteljes rozsdás éleket.
Nem szükséges a természetre várnunk éveket, hogy ilyen öreg, rozsdás hatást érjünk el, hanem akár 24 óra alatt mi is kialakíthatjuk magunknak.
Ötlet, fotó és kivitelezés: Czippel Judit - Czippel Art
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése