Szükséges anyagok és kellékek:
- Moha hatás paszta (sötét és világos), valamint a Pázsit hatás paszta
- Matt napsárga akrilfesték
- Repedőpaszta (fehér)
- Lazúrgél (paliszander)
- Pentart kerámia bakancs (cikkszám: 18379)
- Hobbi hőlégfúvó
- Valamint: kenderkötél (opcionális), ecsetek, stencilező ecset, hajszárító és szivacs
Elsőként a máztalan kerámia alapot (foltosan) kenjük le a Repedőpaszta egyes komponensével.
Olyan helyekre alkalmazzuk a felületen, ahol repedéseket szeretnénk majd látni. Ha megszáradt az egyes komponens, akkor a második fázissal, magával a fehér pasztával, vastagon kenjük le az egész kerámiát.
A keletkező repedések kialakulását meggyorsíthatjuk egy hajszárító segítségével. Máztalan kerámia felület esetén a Repedőpaszta második komponense ledörzsölhető azokról a részekről, ahol nem kentük le az egyes fázissal a felületet. Így szép rusztikus alapot kapunk, amelyen repedezett és sima felületek összhatása adja az ódon megjelenést.
Ezután fessük le az egész felületet Lazúrgéllel (paliszander), amit néhol vissza is törölhetünk. A repedésmentes területeken a gél sötétebb színű lesz (a natúr kerámia alap azonnal beszívja a lazúrt). Vegyük elő a kiválasztott kenderkötelet, spárgát vagy világos színű cipőfűzőt és azt is fessük le foltosan a géllel.
Ha megszáradt a lazúr (hajszárítózhatjuk), akkor jöhet a Moha hatás paszta (sötét színű), amit vastagon hordjunk fel ecsettel a kiválasztott területeken. Ezután már kezelhetjük is a pasztás részeket hőlégfúvóval. A felfúvódáshoz tartsuk közel a pasztázott részekhez a szerszámot és várjuk meg, míg a hő hatására felpuffad. A paszta belseje nedves marad (anyagvastagságtól függően), ezért hagyjuk teljesen megszáradni a 3D hatású dekorációt.
A teljes száradás az anyagvastagság függvénye, ezért legalább 3-5 órát hagyjuk pihenni. Érdemes ezt az alapozó munkát a tényleges munka előtti napon elvégezni. Nyáron, ha van rá mód, kitehetjük a napra a munkadarabot, így gyorsabban megszárad ez a vastag felfújt réteg. Ezután jöhet a második réteg Moha és Pázsit hatás paszta. Vegyesen használjuk őket egy stencilező ecset segítségével, döfködő mozdulatokkal építsük tovább a felfúvódott alapon. Ne fedjük le teljesen az alapréteget, hagyjuk érvényesülni a sötétebb színt is.
Végül a világos színű Moha hatás pasztába, tegyünk egy kevés sárga akrilfestéket (matt). Mivel mattra szárad a paszta, így célszerű matt akrilfestéket használni, a fényes változat ebben az esetben nem esztétikus és nem illik a rusztikus hangulatú kompozícióhoz sem. Ebből a keverékből, csak a párnácskák tetejére tegyünk, így igazán térhatásúvá válik a dekorációnk. A kimaradt részeket, amiket nem „moháztunk”, vízzel hígított moha pasztával ecsetelhetjük.
Dolgozzuk meg a zsineget vagy cipőfűzőt is a pasztával, majd fűzzük be a bakancs alakú kerámiába. A kép jobb oldalán a pasztákkal való bemosásra (algás hatás), és a puffadt 3D hatású felületre láthattok további példákat.
A Moha és Pázsit hatás pasztákkal díszített kerámiákba, tehettek szobanövényeket, vagy balkon növényeket is. Fontos tudni, hogy a termék nem fagyálló, így télen ne hagyjátok kint a pasztákkal díszített edényeket a szabadban. Egyes kerámia edények sem fagyállóak, mindenképpen óvjuk őket télen a hidegtől. Reméljük kedvet kaptatok a „mohásításra” és nekünk is megmutatjátok majd alkotásaitokat Dekor csoportunkban!
Ötlet, kivitelezés és fotó: Lakbear
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése